میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ چقدر است؟

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ اعلام شد، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور در پخش زنده صفحه شخصی خود در اینستاگرام در تشریح افزایش منابع تخصیص‌یافته به بازنشستگان کشوری و لشکری اظهار کرد: برقراری ارتباط بین مردم را از این پس بیش از پیش دنبال خواهم کرد. مطلبی که بسیاری زیاد این روزها از سازمان برنامه‌وبودجه پرسیده می‌شود در خصوص ۵۰ درصد افزایش حقوقی است که به بازنشستگان پرداخت نشد.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

یکتا مگ | سرویس اخبار – محمدباقر نوبخت در مورد میزان افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ فرمود: قانون پنجم برنامه توسعه، به دولت اجازه می‌دهد که در دوران برنامه که از سال ۹۰ تا ۹۵ به طول انجامید، از همه امتیازاتی که در فصل ۱۰ از ماده ۶۴ تا ۸۰ وجود دارد تا ۵۰ درصد امتیازات را استفاده کند.

نوبخت تأکید کرد: هیئت‌وزیران برای تعدادی از دستگاه‌ها این ۵۰ درصد را تصویب کرد و این افراد از امتیاز این ۵۰ درصد برخوردار شدند. سازمان اداری و استخدامی پیشنهادی را به دولت آورد مبنی بر این‌که این حق وجود داشته باشد که منابع مالی برای انجام آن وجود داشته باشد.

آنچه در این مطلب می خوانید:

میزان افزایش حقوق بازنشستگان

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشوری تأکید کرد: به همین جهت دستگاه‌ها به سازمان برنامه‌وبودجه مراجعه کردند تا با منابع مالی خود این ۵۰ درصد را اعمال کنند ما نیز این مطالعات را انجام دادیم و منجر شد تا بهمن‌ماه بخشنامه‌ای ابلاغ شد تا این تعداد از دستگاه‌ها به‌شرط طلب نکردن منابع بیشتر، این روند را انجام دهند.

نوبخت گفت: قانون مدیریت خدمات کشور در سال ۸۶ به‌صورت آزمایشی به تصویب رسید دارای ۱۵ فصل است و در هر فصل به مبانی مختلفی می‌پردازد و در فصل دهم به‌نظام پرداخت به کارمندان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران پرداخته است. این نظام پرداخت بر اساس امتیاز و بررسی است که با در نظرگیری این امتیاز و ضرب‌در ریال، رقمی به حقوق افراد اضافه می‌شود. ضریب ریالی در این قانون چیزی حدود ۵۰۰ ریال است که تبصره ذیل ماده ۶۴ این رقم سالیانه بر اساس هزینه زندگی درصدی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: این ضریب ریالی برای مستمری‌بگیران، بازنشستگان و کارمندان یکسان است، اما آنچه اختلاف بین این سه گروه ایجاد می‌کند امتیاز برای این سه رسته است. امتیازات برای این سه گروه با فرمول‌های مختلف محاسبه می‌شود؛ یعنی بر اساس سختی کار امتیازات متفاوت است. امتیازی از ۱ تا ۲۰۰۰ برای شغل آن‌ها، به شاغلان از ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ داده می‌شود که در جمع به آن‌ها حقوق ثابت می‌شود. این امتیازات به‌علاوه فوق‌العاده‌ها می‌شود. جمع این امتیازات را حقوق کارمندان دولتی می‌گویند.

متناسب سازی حقوق بازنشستگان

نوبخت تأکید کرد: قانون برنامه ششم به دولت این اجازه را می‌دهد که پرداخت شاغلان با بازنشستگان را متناسب‌سازی کند. درصدی برای افزایش این حقوق برای متناسب‌سازی بیان‌نشده است و تنها راه برای متناسب‌سازی را به دست دولت سپرده است.

وی افزود: دولت این لایحه را به مجلس ارائه کرد و درنهایت شورای نگهبان آن را رد و مجمع تشخیص مصلحت نظام آن را تصویب کرد. حالا از همین طریق هرسال مبلغی را برای بازنشستگان کنار گذاشته‌ایم، سال گذشته چیزی حدود ۳ هزار میلیارد تومان در بودجه قید شد که دولت این رقم را به ۴ هزار میلیارد تومان رساند.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان تا سقف ۷۰۰ هزار تومان

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیان کرد: این رقم با تلاش‌های دولت به ۵ هزار میلیارد تومان رسید. برای سال ۹۹ این رقم را ۱۰۰ درصد افزایش داده و به ۱۰ هزار میلیارد تومان رساندیم تا به حقوق این افراد اضافه کنیم. در این میزان افزایش حقوق بازنشستگان بیش از ۷۰۰ هزار تومان به حقوقشان افزوده خواهد شد.

وی افزود: روز دوشنبه از تشکل‌های بازنشستگی و نمایندگانشان خواستیم تا به جلسه مشترک با سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیایند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بیان کرد: در ادامه مسیر افزایش ۱۵ درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و همچنین تزریق ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع همسان‌سازی حقوق آن‌ها، دستور پرداخت پاداش بازنشستگانی که تا سال ۹۸ بازنشسته شده‌اند را نیز صادر کرده‌ایم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت، بیان کرد: سال گذشته رقم پاداش بالغ‌بر ۸ هزار میلیارد تومان بود که رقم آن هنوز مشخص نیست.

تکلیف پرداختی‌ها به زنان سرپرستان خانوار مشخص می‌شود

وی افزود: امسال برای زنان سرپرستان خانوار نیز حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، در نظر گرفته‌ایم. مستمری این افراد ۳ تا ۵ برابر هم افزایش پیدا کرد و امیدواریم بتوانیم منابع مالی جدیدترین برای افزایش این دریافتی را داشته باشیم.

نوبخت در پایان به اهمیت جلسه روز دوشنبه با بازنشستگان لشکری اشاره و اعلام نتیجه افزایش دریافتی آن‌ها را به آن روز موکول کرد.

نظر شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید